„The Sweetness at the Bottom of the Pie” Alan Bradley

Flavia de Luce* mieszka na angielskiej wsi lat 50. wraz z dwiema starszymi siostrami i ojcem. Ma 11 lat, niezwykłą wiedzę na temat chemii (w szczególności interesuje się truciznami), a jak się z czasem okazuje także smykałkę do rozwiązywania zagadek kryminalnych. Pewnego dnia na progu jej domu pojawia się martwy ptak ze znaczkiem pocztowym w dziobie. Po tym wydarzeniu jej ojciec zaczyna się zachowywać dość dziwnie, Flavia podsłuchuje jego rozmowę z jakimś obcym mężczyzną, a do tego niedługo później człowiek ten zostaje znaleziony przez nią (prawie) martwy w ogródku.

Przede wszystkim muszę powiedzieć, że czytałam ten tytuł po angielsku, co stanowił dla mnie naprawdę ogromne wyzwanie. Autor używa momentami trudnego języka, nieco archaicznych konstrukcji, a to wszystko jeszcze w angielskim stylu, gdzie spraw nie załatwia się jednym słowem. I choć normalnie uznałabym to za ogromny plus, bo styl jest naprawdę dobry, to dla kogoś, kto ciągle nie może przekroczyć poziomu upper-intermediate i chciałby się wprawiać w czytaniu po angielsku, nie jest to najlepszy tytuł na początek.

Warto wspomnieć, że w książce pojawia się też kilka ciekawych nawiązań – czy to literackich, czy muzycznych – które mogą być inspiracją do dalszych lektur czy innych dzieł kultury godnych zapoznania się z nimi. Szczególnie jedna z sióstr Flavii, jako mól książkowy, jest w tym całkiem pomocna, gdyż w każdej scenie pojawia się z innym tytułem w dłoniach.

Uważam, że to całkiem dobra książka, nieco zabawna, ale też nie infantylna. I choć pod koniec był moment, w którym fabuła i dynamika nieco siadają (a także kilka momentów, w których z trudem rozumiałam nawet całe akapity), to jednak planuję za jakiś czas kontynuować serię. Będzie to jednak wymagało sporo determinacji, bo dwie kolejne części również mam po angielsku. Niemniej jednak raczej polecam, tylko może jednak warto zapoznać się z tym tytułem w tłumaczeniu.


* W polskiej wersji językowej główna bohaterka ma na imię Flawia (przez w), a tytuł pierwszej części to Zatrute ciasteczko.

Komentarze