„Śmierć Matuzalema i inne opowiadania” Isaac Bashevis Singer

W tym zbiorze mieści się 20 opowiadań noblisty. Tematem większości z nich – co dosyć mnie zaskoczyło – jest zdrada. Sporo jest o niewiernych żonach i narzeczonych, o mężu, który uciekł od swojej żony, aby żyć z innym mężczyzną, o człowieku, który funkcjonował jako przyjaciel domu, czyli legalny kochanek żony. Wszystko to jest jeszcze co i raz podlewane wywarem z ortodoksyjnych przekonań niektórych bohaterów, co sprawia, że dobór tematyki jest jeszcze bardziej zaskakujący.
Nie brakuje także opowiadań z wątkiem nieco magicznym, gdzie złe duchy czy demony czekają tylko, aby wziąć w posiadanie duszę człowieka. W tych tekstach, siłą rzeczy, pojawia się sporo elementów z tradycji żydowskiej, wierzeń, ale też pewnych obrządków. W większości opowiadań autor stosuje zwykle taki sposób narracji, że to ktoś opowiada mu daną historię, a on jest słuchaczem i czasami o coś dopytuje, ale zazwyczaj pozwala swojemu rozmówcy snuć swą opowieść.

Gdybym miała wskazać opowiadania, które podobały mi się najbardziej, z pewnością wymieniłabym Brakujący wiersz, o tym, jak pewien człowiek pisywał felietony do gazety i za każdym razem zecerzy gubili mu słowa, albo przestawiali w innych tekstach, ale tym razem okazało się, że zaginął cały wiersz i co ciekawe znalazł się… w innej gazecie. Drugie moje ulubione opowiadanie to Szabas w Gehennie, czyli o tym, jak grzesznicy chcieliby zrobić rewolucję w piekle, przechodzą przez pomysł na stworzenie teatru czy pisania gazety, aż do domagania się swoich praw. Całkiem dobrze się bawiłam przy tej historii, znacznie odbiega ona od reszty zbiorku, który choć momentami był zarówno poważny, jak i nieco mniej, to jednak skupiał się raczej na sprawach bardziej przyziemnych. W każdym razie autorowi z pewnością nie brakuje zdrowego dystansu do ludzkich spraw i własnej tradycji.

Z premedytacją nie sięgnęłam po chyba najsłynniejszą książkę Singera, czyli Sztukmistrza z Lublina, gdyż chciałam najpierw sprawdzić styl autora. Teraz myślę, że spokojnie mogę zaplanować lekturę i tego dzieła.

Komentarze