4 książki o ekologii dla dzieci
Dlatego chciałabym w tym jednym wpisie omówić cztery tytuły zaliczające się do książek edukacyjnych w zakresie ochrony środowiska czy ekologii ogólnie. Wszystkie te tytuły zostały wydane przez Wydawnictwo Babaryba i poruszają cztery bardzo istotne tematy – ocieplenie klimatu, wodę, plastik i śmieci.
Każdy temat w każdej książce jest podany bardzo przekrojowo, np. w Plastik fantastik? czytelnik dowie się, z czego powstaje ten surowiec, dlaczego powstał, że ma zastosowanie w medycynie, ale też jakie wiążą z nim problemy, że trudno go przerobić. Śmieci ciągną dalej temat tego, że wszystko jest w opakowaniach, które zaraz wyrzucamy. Na początku pojawia się też wytłumaczenie, czym są śmieci albo co możemy (choć nie musimy) do nich zaliczyć, a do tego zostało pokazane, że kiedyś kupowało się rzeczy bez opakowań. Pamiętajmy, że młode pokolenie nie może pamiętać oranżady w szklanych zwrotnych butelkach czy braku jednorazowych reklamówek w sklepach. W Śmieciach pojawia się oczywiście również temat odpadów w oceanach, co znów łączy się z tematyką kolejnego tytułu – Woda. Źródło życia. Tutaj czytelnik dowie się więcej o Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci czy mikroplastiku. Pokazane jest też w obrazowy sposób, że do produkcji niemal wszystkiego wykorzystuje się wodę (w ogromnych ilościach), a także ile każdy z nas rocznie tej wody zużywa. Nie brakuje również podstaw, czyli skąd się bierze woda, dlaczego jest jej mniej, jak wygląda obieg wody w przyrodzie i dlaczego groźne jest topienie lodowców. I już po raz ostatni mogę płynnie przejść do czwartego tytułu. Ocieplenie klimatu zaczyna się od wytłumaczenia różnicy między klimatem i pogodą, jaka jest specyfika stref klimatycznych. Wyjaśnione jest też, o co chodzi z efektem cieplarnianym, który jest naturalnym zjawiskiem, ale który przez działalność człowieka nie do końca może działać tak, jak powinien. Pokazany w obrazowy sposób ślad węglowy trafia do wyobraźni – ile potrzeba drzew, aby zneutralizować np. cały rok jeżdżenia samochodem.
Jak widać, trudno mi omówić te książki osobno, gdyż w oczywisty sposób tematy się zazębiają, co uważam za dużą zaletę, bo ważne rzeczy warto powtarzać w różnych kontekstach i z różną szczegółowością. Bardzo podoba mi się też to, że mały czytelnik dostaje podpowiedzi, co może zrobić, w jaki sposób ograniczyć zużycie wody, jak zużywać mniej energii. Książki zostawiają też niektóre kwestie do przemyślenia – czy naprawdę potrzebuję kolejnej plastikowej zabawki? czy zawsze na drugie śniadanie mam jeść banana z innego kontynentu, a może czasami sięgnąć po jabłko z polskich sadów?
Oczywiście, że nie wszystkie informacje dla każdego dziecka będą przystępne, ale z pewnością warto je czytać razem, wracać do pewnych zagadnień, tłumaczyć i rozmawiać. A przede wszystkim samemu dawać dziecku przykład. Śmieci, Woda. Źródło życia, Plastik fantastik? i Ocieplenie klimatu to takie tytuły dla dzieci, które powinny być przeczytane przez wszystkich, bo i dorośli mogą się sporo dowiedzieć.
We wpisie jest mowa o książkach:
- Woda. Źródło życia, Christina Steinlein, Mieke Scheier (tłumaczenie Katarzyna Łakomik)
- Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie, Gerda Raidt (tłumaczenie Katarzyna Łakomik)
- Plastik fantastik?, Eun-Ju Kim, Ji-Won Lee (tłumaczenie Marta Tychmanowicz)
- Ocieplenie klimatu, Kristina Scharmacher-Schreiber, Stephanie Marian (tłumaczenie Katarzyna Łakomik)
Komentarze
Prześlij komentarz