„Smutek ryb” Hanna Krall

„Smutek ryb” Hanna Krall | fot. Jeden akapit
Na książkę składają się teksty Hanny Krall, które ukazywały się w „Wiadomościach Wędkarskich” w latach 80. I właśnie najciekawszym jest, jak to się stało, że autorka te teksty dla nich pisała i jakich zapraszała do wywiadów gości. Pismo było przeznaczone dla wędkarzy, a autorka zrobiła ze swojej rubryki taką wyspę kultury, sztuki i literatury. Ale żeby nie było – zawsze ryby były tematem każdej z rozmów.

Muszę jednak przyznać, że bardzo niewiele tekstów naprawdę mi się podobało, z pewnością zależało to w dużej mierze od rozmówcy. Po dłuższym czasie od lektury pamiętam głównie teksty związane z historią sztuki, gdzie i kiedy na obrazach pojawiały się ryby, z literaturoznawstwa, np. rozmowę o rybach w twórczości Zofii Nałkowskiej, czy rozmowę z astrologiem i informacje o rychłym zakończeniu ery ryb i wchodzeniu w erę wodnika. Niektóre teksty, muszę przyznać z przykrością, były albo trochę o niczym, albo po prostu o danym rozmówcy, który mnie akurat interesował bardzo umiarkowanie, a po niektórych wypowiedziach jeszcze mniej.

Ostatecznie mogłabym polecić jedynie poszczególne teksty i sam wstęp, w którym mowa jest o historii powstania tych wywiadów, która – jak już wspominałam – była bardzo ciekawa.

Komentarze