„Laczplesis” Andrejs Pumpurs

„Laczplesis” Andrejs Pumpurs | fot. Jeden akapit
Laczplesis uważany jest za łotewski epos narodowy, tak jak np. Kalevala dla Finów czy Kalevipoeg dla Estończyków. Tytułowy heros to postać z dawnych legend i wierzeń ludowych, jednak poeta Andrejs Pumpurs, tworzący pod koniec XIX wieku, wrzucił go w czasy, kiedy na tereny Łotwy zaczęły przybywać zakony rycerskie z Niemiec i siłą wprowadzały chrześcijaństwo, niszcząc przy tym wiarę w dawnych pogańskich bogów.

Laczplesis jest typowym bohaterem, który walczy z potworami i złymi ludźmi, ma bezpośredni kontakt z bogami, ratuje kobiety z opresji, kocha i jest kochany, walczy w obronie swojego ludu, a także jest mądrym strategiem i przywódcą. Jego imię oznacza „Niedźwiedziobójca” i ma także siłę tego zwierzęcia oraz… uszy, będące źródłem owej mocy.

Każdemu – komu niestraszna forma wierszowana i dla kogo połączenie przygód Odyseusza z chansons de geste to świetny pomysł na spędzenie kilku wieczorów – serdecznie polecam. Ja bawiłam się naprawdę przednio i z całego serca pragnę podziękować osobie, która tego tytułu szukała u mnie na blogu – bez tego zapewne długo (albo i nigdy!) nie trafiłabym na tę historię. 

A w ramach ciekawostki dodam, że 11 listopada Łotysze obchodzą Dzień Lāčplēsisa.

 

Jeśli chcecie zapoznać się z tym utworem, to na stronie Wydawnictwa Rys można pobrać bezpłatną wersję pdf >

Komentarze