„V bílém plášti” (zbiór opowiadań)

„V bílém plášti” | fot. Jeden akapit
Tytuł tego zbioru czeskich opowiadań można przetłumaczyć jako „W białym fartuchu/płaszczu”, co podpowiada tematykę medyczną. W zbiorze znajduje się sześć opowiadań, z czego każde jest pisane z nieco innego punktu widzenia. 

Krmítko to rozmyślania starszej pani leżącej w szpitalu, która najchętniej cały dzień patrzyłaby na ptaki za oknem, a jak najmniej miała do czynienia z innymi pacjentami i pielęgniarkami. Kopertina to za to wizyta u dentysty i wspomnienia wszystkich traumatycznych wizyt dentystycznych bohaterki od podstawówki. Do důchodu pokazuje perspektywę starej lekarki, która chciałaby już przejść na emeryturę, ściera się z pacjentami, a jednej młodej dziewczynie ratuje życie podczas zamieci śnieżnej. W Středověku bohaterem jest mężczyzna w średnim wieku i majacząca na horyzoncie kolonoskopia, zaś w Ježíšek má taky zuby młoda dentystka przyjmuje tuż przed świętami swojego byłego partnera z bolącym zębem. Ostatnie opowiadanie Anděl milosrdenství pokazuje, że jeśli ma się za teściową pielęgniarkę, lepiej się dwa razy zastanowić, czy warto zdradzać żonę.

Podobała mi się ta specyficzna tematyka opowiadań, bo była to okazja do poznania nieco mniej codziennego słownictwa. Same opowiadania były lepsze i gorsze, bardziej na serio lub mniej poważne czy ckliwe. Gdybym miała wskazać moje ulubione, to byłoby to pierwsze autorstwa Petry Soukupovej, o starszej pani patrzącej na karmnik dla ptaków. Bardzo lubię tę serię, bo nie tylko opowiadania są zróżnicowane w ramach danego tematu, ale też można poczytać już znanych polskiemu czytelnikowi autorów lub poznać nowych jeszcze u nas nie wydanych.


Autorzy: Petra Soukupová, Alena Mornštajnová, Marketá Hejkalová, Petra Dvořáková, Marek Epstein, Irena Hejdová

Komentarze