„Všechny za jednu” (zbiór opowiadań)

„Všechny za jednu” | fot. Jeden akapit
Dziesięć opowiadań czeskich autorów, których tematem przewodnim jest przyjaźń. Wśród tych najbardziej zapadających w pamięć było tytułowe opowiadanie, Všechny za jednu, o spotkaniu bohaterek z azylu dla kobiet imienia św. Rity z terapeutką. I choć dziewczyny są raczej z tych mało subtelnych i nie kryją wzajemnych niechęci, to potrafiły się zjednoczyć, aby pomóc jednej z nich. Język tego opowiadania jest wyzwaniem, gdyż wiele jest w nim bardzo potocznej czeszczyzny. Dobrze wspominam też dwa bardziej zabawne opowiadania: Adolf – ani trochu Hitler opowiada o zemście staruszków na niewiernym mężu wnuczki jednego z nich, a Modrá o tym, jak dwóch chłopaków chce zrobić karierę muzyczną za żelazną kurtyną i jak jeden z nich udaje idiotę, by dostać tytułową niebieską książeczkę zwalniającą ze służby wojskowej. Sněhulák pokazuje, że nie zawsze przyjaźń z dzieciństwa może przetrwać i że lepiej czasami odpuścić poczynione wtedy obietnice. Jest też opowiadanie, mam wrażenie, na wskroś czeskie – Loučení se Šabachem to z jednej strony hołd oddany nieżyjącemu już pisarzowi, a jednocześnie trochę wspomnień o życiu, w którym ważnym elementem są hospody. 

Przyznam, że ten zbiór opowiadań podobał mi się bardzo i choć nie wszystkie teksty określiłabym jako świetne, to jednak większość dawała radę, a i wybór ciekawych autorów całkiem spory.

 

Autorzy: Bianca Bellová, Anna Bolavá, Petra Dvořáková, Marek Epstein, Aňa Geislerová, Irena Hejdová, Pavla Koucká, Josef Moník, Markéta Pilátová, Petra Soukupová

Komentarze