„Ukochane równanie profesora” Yōko Ogawa

Główna bohaterka pracuje jako gosposia i pewnego razu trafia do domu starszego profesora matematyki. Niezwykłość profesora ujawnia się nie tylko przez niespotykaną bystrość umysłu, łatwość dostrzegania liczb we wszystkich aspektach rzeczywistości, ale także tym, że ten sam umysł ma pewien istotny defekt. Jego garnitur obwieszony jest karteczkami przyczepionymi na agrafki, na których znajdują się najistotniejsze dla profesora informacje, a ta ze zdaniem „moja pamięć trwa 80 minut” jest najważniejsza. Profesor uległ wypadkowi, po którym jego pamięć krótkotrwała przestała prawidłowo funkcjonować.

Wbrew pozorom to bardzo ciepła opowieść, bo pomimo niemożności zachowania chwili bieżącej profesor nawiązuje przyjacielską relację z synem gosposi, którego nazywa Pierwiastkiem. Tłumaczy zarówno jemu, jak i jego mamie niezwykle interesujące aspekty matematyki, a także potrafi dostrzec ją wszędzie wokół siebie i definiować poprzez nią rzeczywistość. Choć może się wydawać, że książka, w której pojawiają się wzory, teorie czy pojęcia związane z różnymi rodzajami liczb (pierwszymi, zaprzyjaźnionymi, itd.), nie może być przyjemna, to ta zdecydowanie jest. Matematyka pozwala lepiej zrozumieć świat profesora zarówno bohaterce, jak i czytelnikowi, który nagle czuje, że jest to prawdziwie fascynująca nauka, jeśli tylko trafi się na kogoś, kto opowiada o niej w ciekawy sposób nawiązujący do otaczającego świata, a nie w oderwaniu od niego, w szkolnej klasie.

Podczas czytania nasunęło mi się skojarzenie z filmem Gran Torino z Clintem Eastwoodem i choć analogia ta jest bardzo luźna, to sam motyw szczerej przyjaźni starszego człowieka z niespokrewnionym z nim chłopcem jest podobny. Jak już wspominałam, to bardzo przyjemna i ciepła opowieść, taka, która zostawi po sobie miłe uczucie w sercu. I choć nie wszystko w tej historii układa się tu pięknie, to warto sięgnąć po ten tytuł, gdy jest ciężko na duszy, aby odnaleźć trochę spokoju.


Sprawdź też moje teksty o innych książkach wydanych przez Tajfuny: Gąsienica, Zmierzch, Niedźwiedzi bóg, Gorączka złotych rybek, Układ(a)ne, Cytryna.

Komentarze