Książka na lato? Akcja czytelnicza na lato!

Akcje czytelnicze na lato, fot. Jeden akapit
Lato to taki moment w roku, gdy mamy – a przynajmniej zakładamy, że będziemy mieć – więcej czasu na czytanie. Chcemy nadrobić zaległości, poczytać coś lekkiego, albo znanego, a może właśnie pragniemy wybrać się czytelniczo w dalekie regiony (szczególnie w tym roku, kiedy tygodniami siedzieliśmy w domu za sprawą pandemii). Ale problem jest zawsze ten sam – co czytać? Jaka książka na plażę, a jaka w góry? Książka do pociągu na długie godziny podróży czy krótka zaledwie na podczytywanie? Bardzo często pomocne w takich decyzjach są wszelkiego rodzaju akcje czytelnicze, które choć całoroczne, to często w większej liczbie pojawiają się zwykle latem. Warto brać w nich udział nie tylko dlatego, by w końcu na coś się zdecydować i wyczytywać zaległości z półek, ale też dlatego że można porównać wrażenia z lektury czy dzielić się pomysłami na tytuły. Poniżej znajdziecie kilka akcji czytelniczych, które trwają tego lata (choć nie tylko).

Lato pod tytułem
#latopodtytulem @tuczytam.booktube

Akcja stworzona przez Asię z kanału Tuczytam w formie gry w bingo, czyli staramy się skreślić cztery pola w pionie, poziomie lub po przekątnej. Wszystkich kategorii jest 16, a niektóre książki można dopasować do kilku z nich. W tym przypadku istotne jest, aby to tytuł odpowiadał danemu polu, a nie treść książki. Poniżej plansza bingo, a szczegółowe omówienie kategorii i propozycje na kanale Tuczytam >

Lato pod tytułem bingo, grafika: Tuczytam

Moje propozycje z omawianych na blogu książek do poszczególnych kategorii
----------
Jedno słowo: Hrapeszko, Germinal, Gnój
----------
Imię/Nazwisko: Mr Gwyn, Matei Brunul
Zawód/zajęcie: Znachor, Dni króla, Palacz zwłok
----------
Z Reserved: Głód i jedwab

Booki Świata
#bookiswiata @book.z.toba

Akcja czytelnicza, którą drugi rok z rzędu organizuje Ola z Book z Tobą. W każdym miesiącu uczestnicy akcji starają się czytać książki z danego regionu bądź całego kontynentu. W czerwcu były to książki z Bliskiego Wschodu, a w lipcu tematem będzie Afryka. Warto zaznaczyć, że najbardziej wskazane są książki autorów z krajów w danych regionach, aby poznawać literaturę z tego miejsca nie tylko z punktu widzenia ludzi Zachodu, ale też z perspektywy mieszkańców – warto dekolonizować nasze biblioteczki. Regiony na kolejne miesiące, z tego co wiem, jeszcze nie są ustalone, więc warto śledzić Olę na Instagramie, a Gosia z Tuczytam wrzuca na kanał podsumowania i swoje propozycje tytułów lub plany.

Booki Świata hasztag, grafika na instastories book.z.toba


Lato z Nałkowską
#latoznałkowską @pyza.pruska (Pierogi Pruskie)

Pyza z bloga Pierogi Pruskie co roku wybiera jednego autora, z którym spędza wakacje. Była już Natalia Rolleczek, był Wiesław Myśliwski i Leon Kruczkowski, tym patronką lata 2020 jest Zofia Nałkowska. Pyza czyta cały dorobek danego autora, od dzieł najwcześniejszych, do najpóźniejszych, ale komu brak wytrwałości może poprzestać na jednym czy dwóch tytułach. Ja dołączam do akcji i będę czytać Kobiety oraz Między zwierzętami, czyli zbiór opowiadań i fragmentów prozy Nałkowskiej, w których pisała o zwierzętach właśnie.

Lato z Nałkowską. Akcja czytelnicza na lato, grafika: Pierogi Pruskie

Nabokoviada 2
#nabokoviada @pyza.pruska (Pierogi Pruskie) @ania.od.skarbow (Literackie Skarby Świata Całego)

Zdecydowanie nie jest to akcja wakacyjna, ale właściwie dopiero się rozpoczęła (czytałyśmy jedynie Martwe dusze Gogola), a kolejny tytuł we wrześniu, dlatego warto o niej wspomnieć i zaplanować lekturę na ciepłe miesiące. To już druga odsłona Nabokoviady, czyli akcji czytelniczej, w której uczestnicy czytają dzieła opisywane przez Vladimira Nabokova w wykładach – tym razem ich tematem jest proza rosyjska. 

Nabokoviada 2, grafika: Pierogi Pruskie

Czytamy rosyjskich klasyków, posiłkując się przy okazji zdaniem mistrza, przytakując mu lub całkowicie się z nim nie zgadzając, ale na pewno rozmyślając i w miarę możliwości dobrze się bawiąc (ile imiesłowów!). We wrześniu będziemy omawiać tytuł Ojcowie i dzieci Iwana Turgieniewa, a kolejne książki na grafice poniżej, choć ich terminy nie są jeszcze ustalone.
Organizatorkami akcji są Pyza z bloga Pierogi Pruskie i Ania z Literackich Skarbów Świata Całego.

Nabokoviada 2, czytanie z mistrzem, grafika: Pierogi Pruskie

Kosmiczny lipiec
#kosmicznylipiec2 @bardziejlubieksiazki


Już po raz drugi Diana z Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi organizuje akcję, w której chodzi o czytanie książek na temat kosmosu. I choć nie ma ograniczeń, może się w tym także zawierać literatura science-fiction, to jednak organizatorka zachęca do sięgania po książki popularnonaukowe. W filmiku poniżej dowiecie się więcej o akcji, a także usłyszycie kilka poleceń, które lektury warte są przeczytania.
Ze swojej strony dodam, że bardzo polecam książkę dla dzieci Profesor Astrokot odkrywa kosmos Dominica Wallimana i Bena Newmana.


Tego lata przeczytam fińską książkę
organizują: Kolektyw Tłumaczy Literatury Fińskiej KIRJA, Festiwal Literatury Skandynawskiej, Nordic Talking Festival


Jak sama nazwa wskazuje, organizatorzy zachęcają do sięgnięcia po książki z Finlandii. Literatura skandynawska ma się u nas coraz lepiej, i to nie tylko jeśli chodzi o kryminały, więc z pewnością coś się znajdzie. A jeśli będziecie mieć problem ze znalezieniem godnej pozycji, to wejdźcie na wydarzenie na fb, gdzie znajdziecie rekomendacje >
Wydarzenie trwa od 22 czerwca do 22 września 2020 r., choć nikt nie zabrania czytać literatury fińskiej i po tym terminie :)
Przyznam, że osobiście nie mam Wam nic do polecenia, ale od lat zamierzam sięgnąć po twórczość Katji Kettu – może to jest właściwy moment.

Tego lata przeczytam fińską książkę, grafika z wydarzenia na fb


Książki z Izraela

#wakacyjnewyzwanieczytelnicze @zydoteka (Żydoteka)

Jedna izraelska książka na każdy tydzień wakacji, co daje łącznie 10 tytułów do poznania. Każdy tytuł można traktować jako część wyzwania, ale też jako rekomendację na później. Jak pisze organizatorka: „Wyzwanie jest zarówno dla tych, którzy już znają powieści z Izraela, jak i dla tych, którzy zaczynają swoją przygodę z prozą hebrajską. Waszymi przewodnikami po tym świecie będą najlepsi – jak choćby Amos Oz i Etgar Keret (...)”.
Wyzwanie trwa do 24 sierpnia 2020 r.

Książki z Izraela. Wakacyjne wyzwanie czytelnicze, grafika z wydarzenia na fb

W czasie wakacji przeczytam książkę frankofońskiego pisarza/frankofońskiej pisarki
@Francuskirozdzial (Francuski rozdział)


To już druga letnia edycja tej akcji czytelniczej. Dlaczego nie literatura francuska a frankofońska? Otóż językiem francuskim posługują się również Belgowie, Szwajcarzy, a także pisarze o innych korzeniach, np. z państwa afrykańskich. Można czytać po polsku, ale jak ktoś potrafi po francusku, to czemu by nie ;)
Swoimi propozycjami i wrażeniami możecie się dzielić na stronie wydarzenia na fb >
Akcja trwa do końca sierpnia 2020 r.

fot. Francuski rozdział


A może Wy znacie jeszcze inne akcje czytelnicze na lato lub w których wziąć udział można także latem? Jeśli tak, podzielcie się informacjami, chętnie dopiszę do listy!

Komentarze